The Jealous Bandmaster

Erling Jensen, Egil Bakken og Peter Horton.
Erling Jensen, Egil Bakken og Peter Horton.

Tekst: Erling Jensen
The Jealous Bandmaster var et danseband fra Stavanger, bestående av Egil Bakken (keyboard), Peter Horton (vokal og gitar) og Erling Jensen (gitar).

Bandet ble startet i oktober 1993 av Egil og Erling. Den aller første spillejobben var på Skipperstuen – en kveld som nok helst huskes for at vi «dreit oss loddrett ut». Starten var kanskje litt humpete, men etter noen måneder kom Peter Horton med i bandet, og plutselig hadde vi både en solid vokalist og en herlig canadisk aksent på laget.

The Jealous Bandmaster spilte på flere kjente scener og utesteder i distriktet, blant annet De Røde Sjøhus, Monarkiet nattklubb i Sandnes, Kverntorget Pub, Kronen Gaard og Viste Strandhotell, i tillegg til en rekke arrangementer rundt omkring i Rogaland.

Annonse i Stavanger Aftenblad 16. desember 1994.
Annonse i Stavanger Aftenblad 16. desember 1994.

Låvedans på Ualand 22. juli 1994.
Skjortenevi kjøpte hos Hauge på Torget skulle gi oss den rette «country-stemningen». Det gjorde de vel strengt tatt ikke – og krympet gjorde de også.

I 1995 ble The Jealous Bandmaster oppløst i denne besetningen. Den siste spillejobben var i Stavanger Motorbåtforening 17. mars 1995.

Bandet fikk imidlertid nytt liv i 1997. Da besto besetningen av Roy Inge Nilsen (synthesizer og vokal) og Erling Jensen (gitar og kor). Repertoaret utviklet seg videre, og i tillegg til coverlåter begynte vi også å spille egne, selvproduserte låter.

Den første spillejobben i denne perioden var på Flor & Fjære for Gundersen & Slettebø. Senere spilte vi blant annet på Piren Pub og flere privatarrangementer. Men med bare to mann ble uttrykket etter hvert litt for spinkelt. Veien gikk derfor videre til 5-mannsbandet Amnesia, hvor musikken fikk enda større rom.

Til hovedsiden